İlçemizde 260 yüzücünün katıldığı "Uluslararası Açık Su Yüzme Maratonu" düzenlendi.
 
Amasra Kaymakamlığı, Amasra Belediyesi, Türkiye Yüzme Federasyonu ve İstanbul Yıldızlar Yüzme Spor Kulübü iş birliğiyle organize edilen yarışma, bin 500 ve 3 bin metre olmak üzere iki ayrı kategoride gerçekleştirildi.
Amasra Büyük Limanı Halk Plajı'ndan açığa doğru bin 500 metre ve 3 bin metrelik parkurda yapılan yarışmaya, 260 yüzücü katıldı.
Aralarında eski Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'in de bulunduğu yüzücülere, yarışma esnasında Amasra Sahil Güvenlik Batı Karadeniz Grup Komutanlığı'na bağlı botlar eşlik ettiler.
Yarışmanın onur konuğu eski Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, yarışmanın dünyanın eski ticaret merkezlerinden birisi olan Amasra'da olmasının son derece önemli olduğunu söyledi.
"Her kulaç attığınızda buradaki 3 bin senelik tarihi, surları, kaleyi görüyorsunuz." diyen Tüzmen, Fatih Sultan Mehmet’ in Amasra ile ilgili söylediği sözleri düşünerek yüzmenin anlatılamaz olduğunu, turizmin, sağlık ve spor turizmi olarak artırılabileceğini sözlerine eklerken Amasra'nın tekrar önemli bir liman ve önemli bir ticaret merkezi haline gelebileceğini düşünüyorum." ifadelerini kullandı.
 
Amasra Kaymakam Vekili Recep HASAR maratonun Amasra için taşıdığı öneme vurgu yaparken, Organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Organizasyonun Amasra’nın tanıtımına ve Turizm sektörüne katkısının çok önemli olduğunu belirtmek isterim." diye konuştu.
 
Amasra Belediye Başkanı Mehmet Emin Timur ise yaptığı açıklamada, 3 bin yıllık tarihi bulunan Ceşm-i Cihan Amasra'da gerçekleşen organizasyonun spor ve turizm adına önemli olduğunu belirtti.
Yarışmanın en yaşlı sporcusu 89 yaşındaki yüksek mühendis Levent Aksüt ise Amasra'nın ve insanlarının çok güzel olduğunu belirterek, "Ben İstanbul Boğaz yarışlarının en eskisiyim, 30 yıldır orada yüzüyoruz. Gençlere ve yaşlılara tavsiyem bu yüzme sporu bir nevi tedavi. Bu spor, tansiyonu, şeker hastalığını, kan dolaşımını tedavi eder. Ben de gençlere örnek olmak için yüzüyorum." şeklinde konuştu.
Yarışma sonunda dereceye giren sporculara ödülleri verildi.