İklim ve Bitki Örtüsü

 

        Amasra”da Karadeniz kıyılarına özgü her mevsim yağışlı orta kuşak iklimi görülür. Yıllık sıcaklık farkları azdır. Yazları serin, kışları ılık geçer. En yağışlı mevsim sonbahardır. En soğuk ay Şubat, en sıcak ay Ağustos”tur. Bir yılın 250 günü tamamen açık veya parçalı bulutlu,115 günü çok bulutlu ve yağışlı geçmektedir. Ortalama bağıl nem oranı % 72,3 tür. Hakim rüzgar Poyraz olup, Yıldız, Karayel ve Lodos rüzgarlarına da açıktır. Deniz suyu sıcaklığı yaz aylarında ortalama 20,8 derecedir

        İlçemizde ölçülen en yüksek iklimsel değerler
En yüksek sıcaklık       : 38,4 derece              09.07.2000
En düşük sıcaklık         : - 8,4 derece             23.02.1985
En yüksek kar kalınlığı : 51 cm.                     21.02.1985
En kuvvetli rüzgâr       : 42,0 m/sec.             04.11.1992

        1970–2007 yılları arası ortalama yağış ve sıcaklık tablosu

Mevsimler              

KIŞ

İLKBAHAR

YAZ

SONBAHAR

Sıcaklık (C*)

6.7

11.1

21.0

15.2 

 Yağış (mm)

98.3

55.5

69.5

114.6


        Amasra’nın da içinde bulunduğu Karadeniz Bölgesi, Batı Karadeniz Bölümü’ndeki Küre Dağları canlılar için uygun doğal yaşam alanlarının (ormanlar, sarp kayalıklar, akarsular, çayırlar vb.) çeşitliliği, bitki ve hayvan türlerinin zenginliği nedeniyle 07.07.2000 yılında Milli Park olarak kabul edilmiştir. WWF (Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı) tarafından milli park ilan edilen alan Avrupa’da elde kalan doğal ormanların en güzel ve yabanıl örneklerinden birini temsil etmektedir.

        Milli Park çekirdek ve tampon bölge olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır ve Amasra ilçesi tampon bölge sınırındadır. Doğal olarak Amasra’nın bitki örtüsü milli parkla benzerlik göstermektedir. Bu bölgede bitki örtüsü nü; Batı Karadeniz ılıman kuşak kayın ve göknar ormanları, karstik alan karışık ormanları ve yalancı makiler oluşturur. Yaprağını döken ormanların ağaçları kayın, gürgen, kestane, Akçaağaç ve dişbudak; iğne yapraklı ormanların ise karaçam ve sarıçam ağırlıklıdır. Defne gibi her dem yeşil kalan yalancı makiler ise daha çok kıyı kesimlerde ve yerleşme bölgelerinin çevresinde görülmektedir.

        Ayrıca genel bitki örtüsü içerisinde endemik türlere de rastlanmaktadır. Bu türün en güzel örneklerinden bir tanesi kum zambağıdır.

 

KUM ZAMBAĞI (PANCRATİUM MARİTİMUM)

        Ülkemizde Batı Karadeniz sahillerinde görünebilen zambak çeşididir. Akzambak da denir. Latincesi pancratium maritimumdur. Bu tür dünya da ender rastlanan zambak çeşitlerindendir. 

        Göçkün Demirci bu nadide çiçek türüne sahiptir.