Şuayip AÇIKGÖZ
Amasra Liman Başkanı
 
 
 
 
AMASRA LİMAN BAŞKANLIĞI
 
        Türkiye Denizcilik Müsteşarlığına bağlı olan Amasra Liman Başkanlığı, 1 Liman Başkanı, 1 Araştırma Memuru, 1 V.H.K.İ. ve 1 Yardımcı Hizmetler personeli ile doğuda Kurucaşile Burnu, Batıda Domuz Burnu arasında kalan Türk karasularını kapsayan deniz sahası içindeki Amasra Limanında faaliyetini sürdürmektedir. Faaliyet alanlarında Kurucaşile, Tekkeönü, Tarlaağzı balıkçı barınakları vardır.
 
 İdari Sınırlarımız   :
 
        Başkanlığımız idari sınırları (Amasra) Batı sınırı olan Delikli Burun ile (Kurucaşile) Doğu sınırı olan Karaçam Burnundan Kuzey istikametine çizilen hatların Karadeniz’deki Türk  karasularının dış sınırını kestiği noktalar arasında kalan deniz ve kıyı alanıdır.
 
Yanaşma yerleri-Rıhtım ve İskeleler-Balıkçı Barınakları :
 
Amasra Limanı  : Liman inşaatının tamamlanmasını müteakip 1984 yılında DLH tarafından Belediye  Başkanlığına geçici devir tutanağı ile teslim edilmiştir. Ana ve Tali mendirekler ile korunan deniz alanı  içersinde 210 mt.uzunluğa sahip rıhtım hüviyetinde yanaşma yeri mevcuttur, bunun dışında ise 30.11.2011   tarihi itibariyle Yolcu İskelesi ve Küçük Tekne Yanaşma Yeri inşasına başlanılmış olup, 2013 yılı 2.altı aylık dönemde inşası tamamlanmıştır.
 
        Limanımızda 1999 yılından bu güne Yükleme-Boşaltma faaliyeti yapılmamakta,yoğun olarak Liman sefer bölgesinde  Günübirlik yolcu taşımacılığı yapan Yolcu Motorları,Ticari Yatlar , Özel Tekneler ve Balık Avlama gemileri istifade etmektedir.
 
 Askeri iskele    : Askeri gemilerin,Sahil Güvenlik Botlarının ve tesislere akaryakıt getiren gemilerin istifadelerine açıktır.
 
 Tarlaağzı Balıkçı Barınağı :  Liman merkezine 7 km. mesafede bulunmaktadır.Yapımına 1995 yılında başlanılmış,2005 yılı Ekim ayında tamamlanmıştır. 2007 yılında Tarlaağzı Su Ürünleri Kooperatifine kiralanmıştır. Balık Avlama gemileri,Yatlar ve Yolcu motorları istifade etmektedir.
  
 Tekkeönü Balıkçı Barınağı  : Liman merkezine 38 km. mesafede bulunmaktadır.Köy Tüzel Kişiliği tarafından işletilmektedir.Balık Avlama gemileri istifade etmektedir.
   
 Kurucaşile Balıkçı Barınağı : Liman merkezine 45 km. mesafede bulunmaktadır. Liman inşaatının tamamlanmasını müteakip 1990 yılında DLH tarafından Belediye Başkanlığına geçici devir tutanağı ile teslim edilmiştir. Balık Avlama gemileri istifade etmektedirler.       
   
 Akkonak Limanı: Liman merkezine 20 km. mesafede , 112 mt.’lik rıhtıma sahip ve Alkan Madencilik isimli özel şirket tarafından işletilmektedir.Özel şirketin Aliobası köyünde bulunan mermer ocağından çıkan blok mermerlerin yüklemesi için (3.şahıslara ait yükleme-boşaltma işlemlerine kapalıdır.) limana gelen gemiler istifade etmektedir.
 
 
Tel   : 0378 315 10 05
Faks: 0378 315 15 24